[ lat.nim. Zun infoahcys helpotucsex ]

Generatiivinen tekoäly ja energiatarve – nykytila, tulevaisuus ja kestävyys

Digipappa on viimeisen parin päivän aikana katsonut yhden dokumentin CNN:stä ja lukenut pari artikkelia tekoälyn tarvittavasta energiamäärästä ja miten sitä voitaisiin tuottaa kestävästi. Ainoa keino saada tuo tieto artikkelimuotoon (kun en ole energialan asiantuntija) Teille luettavaksi oli hyödyntää tekoälyä sen tekemiseen, joten tulos on nyt luettavissa alla.


Tässä on selkeä ja helppolukuinen artikkeli (joka on tuotettu yhdessä Microsoft Copilot tekoälyn kanssa), joka kokoaa yhteen uusimman tiedon generatiivisen tekoälyn energiankulutuksesta, sen kehityksestä 2030-luvun alkuun mennessä sekä kestävän energian tuotannon mahdollisuuksista. Mukana on myös esimerkkilukuja ChatGPT:stä, Microsoftin Copilotista ja muista suosituista alustoista sekä arvio uusien datakeskusten tarpeesta vuoteen 2035 mennessä.


1. Nykyinen energiankulutus

Generatiivinen tekoäly (kuten ChatGPT, Copilot, Claude, Gemini ja Midjourney) kuluttaa huomattavia määriä sähköä sekä mallien koulutusvaiheessa että päivittäisessä käytössä. Suurin osa energiasta kuluu datakeskuksissa, joissa laskenta tapahtuu.

Alusta / ToimintoArvioitu energiankulutusVertailu
ChatGPT-3 koulutusn. 1 064 MWh130 yhdysvaltalaisen kotitalouden vuotuinen kulutus
ChatGPT-4 koulutusjopa 50× GPT-3:n kulutusPienen kaupungin vuotuinen kulutus
ChatGPT päivittäinen käyttövastaa n. 180 000 USA-kodin päivittäistä kulutustaSuomessa ~231 500 kotitaloutta
Yksittäinen ChatGPT-kysely5–10× enemmän energiaa kuin Google-haku0,14 kWh / vastaus
Copilot (koodin täydennys)pienempi per-kysely kulutus kuin ChatGPT:llä, mutta jatkuva käyttö kasvattaa kokonaiskulutustaEi tarkkaa julkista lukua
Kuvagenerointi (esim. Midjourney)moninkertainen kulutus verrattuna tekstigenerointiinYksi kuva ≈ puhelimen täysi lataus

💧 Vesijalanjälki: Datakeskusten jäähdytys kuluttaa valtavia määriä vettä – ChatGPT:n 20–50 viestin keskustelu voi haihduttaa n. 0,5 litraa vettä.


2. Ennuste vuoteen 2030

Tekoälyn energiantarve kasvaa nopeasti, ellei energiatehokkuus parane merkittävästi.

VuosiDatakeskusten energiankulutus (TWh/v)Tekoälyn osuusHuomio
2024~508 TWh~10 %Vastaa Ranskan sähkönkulutusta
2027~1 050 TWhGeneratiivinen AI n. 134 TWhVastaa koko Irlannin kulutusta
2030+160 % kasvu 2024:ään verrattunaAI ~19 % datakeskusten kulutuksestaTarve uusiutuville ja ydinenergialle kasvaa

3. Kestävä energian tuotanto tekoälylle

Mahdollisuudet:

  • Uusiutuvat energialähteet: Tuuli- ja aurinkovoima voivat kattaa suuren osan kulutuksesta, mutta vaativat varastointiratkaisuja (akku- ja vetyvarastot).
  • Ydinvoima: Tarjoaa vakaata perusvoimaa, jota AI tarvitsee jatkuvasti.
  • Geoterminen energia: Erityisesti datakeskusten jäähdytykseen.
  • Hukkalämmön hyödyntäminen: Suomessa jo käytössä (esim. Microsoftin datakeskus Espoossa syöttää lämpöä kaukolämpöverkkoon).

Haasteet:

  • Uusiutuvan energian tuotanto ei aina vastaa kulutuspiikkejä.
  • Datakeskusten sijoittaminen alueille, joissa on puhdasta ja vakaata sähköä, on kriittistä.
  • Laitteistojen valmistus kuluttaa harvinaisia maametalleja ja vettä.

4. Voidaanko tekoälyn energia tuottaa kestävästi?

Lyhyesti: Kyllä, mutta se vaatii massiivisia investointeja ja energiatehokkuuden parantamista.
Ilman tehokkuusloikkia ja puhtaan energian lisärakentamista tekoälyn hiilijalanjälki voi kasvaa hallitsemattomaksi.


5. Uusien datakeskusten tarve vuoteen 2035

  • Euroopassa datakeskusten kapasiteetin arvioidaan kuusinkertaistuvan vuoteen 2035 mennessä.
  • Tämä voi lisätä Euroopan sähkönkulutusta jopa +270 TWh vuodessa.
  • Suomessa on jo vireillä kymmeniä uusia hankkeita, ja viileä ilmasto sekä puhdas sähkö tekevät maasta houkuttelevan sijainnin.

6. Yhteenveto

AiheNykytila2030-ennusteKestävyysratkaisut
EnergiankulutusChatGPT päivässä ≈ 180 000 USA-kotiaAI 19 % datakeskusten kulutuksestaUusiutuvat + ydinvoima
Vesijalanjälki0,5 l vettä / 20–50 viestiäKasvaa merkittävästiVesikierrätys, merivesijäähdytys
Datakeskusten määrä~7 000 (2024)6× kasvu EuroopassaSijoittaminen viileisiin, puhtaan energian alueisiin


Arvio Suomen AI-sähkön kattamisesta 2035

Lähtöoletukset

  • Tekoälyn sähkönkulutus 2035: 6 TWh/vuosi
  • Tuulivoiman kapasiteettikerroin: 0,35
  • Ydinvoiman kapasiteettikerroin: 0,90
  • Vuosituotanto per MW, tuuli: 0,35 × 8 760 h = 3 066 MWh/MW
  • Vuosituotanto per MW, ydin: 0,90 × 8 760 h = 7 884 MWh/MW

Laskenta

  • Tuuli (100 %): [ \text{Tarvittava MW}=\frac{6,000,000\ \text{MWh}}{3,066\ \text{MWh/MW}} \approx 1,957\ \text{MW} ]
  • Ydin (100 %): [ \text{Tarvittava MW}=\frac{6,000,000\ \text{MWh}}{7,884\ \text{MWh/MW}} \approx 761\ \text{MW} ]
  • 50 % tuuli / 50 % ydin: [ \text{Tuuli:}\ \frac{3,000,000\ \text{MWh}}{3,066\ \text{MWh/MW}} \approx 979\ \text{MW} ] [ \text{Ydin:}\ \frac{3,000,000\ \text{MWh}}{7,884\ \text{MWh/MW}} \approx 381\ \text{MW} ]

Tulokset

SkenaarioTuulivoima MWYdinvoima MWVuotuinen tuotanto
100 % tuuli1 95706 TWh
100 % ydin07616 TWh
50 % tuuli / 50 % ydin9793813 TWh + 3 TWh

Konkreettiset vastineet kapasiteetille

  • Tuuli 1 957 MW:
    • Turbiinien määrä (maatuuli 6 MW): noin 326 kpl.
    • Turbiinien määrä (merituuli 12 MW): noin 163 kpl.
  • Ydin 761 MW:
    • Suhde OL3:een (≈1 600 MW): noin 0,5 OL3-yksikköä.
    • SMR-vaihtoehto (≈300 MW/yks.): noin 3 yksikköä.

Huomioita toteutuksesta

  • Tehollinen varmuus: Tuuli tarvitsee säätöä/varastointia (akut, vety, pumppuvoima) tai joustavaa kulutusta; ydin tarjoaa perusvoimaa ja vähentää varastoinnin tarvetta.
  • Verkko ja sijainti: Tuuli: vahva siirto rannikoilta kulutuskeskuksiin; Ydin: vahvat liitynnät ja jäähdytysratkaisut.
  • Riskienhallinta: Tuuli: kapasiteettikerroin voi vaihdella 0,30–0,45; Ydin: käyttöaste 85–95 %. Pieni muutos kertoimissa muuttaa tarvittavia MW-määriä merkittävästi.
  • Nopea herkkyys:
    • Tuuli CF 0,30: tarve ≈ 2 190 MW; CF 0,40: tarve ≈ 1 500 MW.
    • Ydin CF 0,85: tarve ≈ 806 MW; CF 0,95: tarve ≈ 720 MW.

Seuraavaksi kolme vaihtoehtoista hankeskenaariota, joilla Suomen tekoälyn arvioitu sähkönkulutus (6 TWh/vuosi vuoteen 2035 mennessä) voidaan kattaa. Luvut perustuvat aiempiin laskelmiin tuuli- ja ydinvoiman kapasiteettitarpeista.


⚡ Skenaario A – 100 % tuulivoima

Osa-alueArvio
Tarvittava kapasiteetti1 957 MW (≈ 326 maatuuliturbiinia á 6 MW tai 163 merituuliturbiinia á 12 MW)
AikatauluRakentamisen aloitus 2026–2027, valmistuminen 2033–2035
Investointiluokka3,5–4,5 mrd € (maatuuli) / 5–6 mrd € (merituuli)
PäästövähennysNoin 2,4 Mt CO₂/v verrattuna kivihiileen
Verkko- ja varastointitarveMerkittävä: uudet siirtoyhteydet rannikoilta kulutuskeskuksiin, 1–2 GWh akku- tai vetyvarasto tasaamaan tuotantoa

☢️ Skenaario B – 100 % ydinvoima

Osa-alueArvio
Tarvittava kapasiteetti761 MW (≈ 0,5 OL3-yksikköä tai 3 SMR-yksikköä á 300 MW)
AikatauluRakentamisen aloitus 2027–2028, valmistuminen 2034–2035 (SMR: mahdollisesti 2032–2033)
Investointiluokka4,5–6 mrd € (perinteinen reaktori) / 2,5–3,5 mrd € (SMR-sarja)
PäästövähennysNoin 2,4 Mt CO₂/v verrattuna kivihiileen
Verkko- ja varastointitarvePieni: ydinvoima tuottaa tasaista perusvoimaa, ei suurta varastointitarvetta, mutta liityntäverkko vahvistettava

🌬️+☢️ Skenaario C – 50 % tuuli / 50 % ydin

Osa-alueArvio
Tarvittava kapasiteettiTuuli: 979 MW (≈ 163 maatuuliturbiinia á 6 MW) + Ydin: 381 MW (≈ 1–2 SMR-yksikköä)
AikatauluTuuli: 2026–2030, Ydin: 2028–2034
Investointiluokka2–2,5 mrd € (tuuli) + 1,5–2 mrd € (SMR) = yhteensä 3,5–4,5 mrd €
PäästövähennysNoin 2,4 Mt CO₂/v verrattuna kivihiileen
Verkko- ja varastointitarveKohtalainen: tuuli vaatii jonkin verran varastointia (0,5–1 GWh) ja siirtoyhteyksiä, ydin tasaa tuotantoa

🔍 Yhteenveto

SkenaarioKustannus (mrd €)ValmistumisaikaVarastointitarveRiskit
100 % tuuli3,5–62033–2035SuuriSääriippuvuus, verkon kuormitus
100 % ydin2,5–62032–2035PieniLupaprosessit, rakentamisen viiveet
50/503,5–4,52032–2034KohtalainenHallittava kahden teknologian investoinnit

Tässä vielä selkeä visuaalinen aikajana, joka havainnollistaa kolmen skenaarion toteutuksen vuoteen 2035 asti. Se on jaettu vaiheisiin, jotta näet, milloin suunnittelu, rakentaminen ja käyttöönotto ajoittuvat.


📅 Visuaalinen aikajana – AI-sähkön tuotanto 2035

Vuosi:   2025   2026   2027   2028   2029   2030   2031   2032   2033   2034   2035
------------------------------------------------------------------------------------
A) 100 % tuuli
Suunnittelu  ████
Rakentaminen       █████████████████████████████
Käyttöönotto                                      ████

B) 100 % ydin
Suunnittelu  ███████
Rakentaminen               █████████████████████████
Käyttöönotto                                            ████

C) 50 % tuuli / 50 % ydin
Tuuli - Suunnittelu  ████
Tuuli - Rakentaminen       ████████████
Tuuli - Käyttöönotto                          ████
Ydin - Suunnittelu        █████
Ydin - Rakentaminen               ███████████████
Ydin - Käyttöönotto                                  ████

🔍 Selitykset

  • Suunnittelu sisältää luvituksen, ympäristövaikutusten arvioinnin ja rahoituspäätökset.
  • Rakentaminen kattaa fyysisen rakentamisen, verkkoon liittämisen ja testauksen.
  • Käyttöönotto on vaihe, jolloin kapasiteetti alkaa tuottaa sähköä täysimääräisesti tekoälyn tarpeisiin.
  • Tuulivoima voidaan ottaa käyttöön vaiheittain jo ennen 2035, kun taas ydinvoima (erityisesti SMR) valmistuu yleensä yhtenä isompana kokonaisuutena.

Lähteet

Yle – Datakeskushankkeet Suomessa

HAMK – Generatiivisen tekoälyn ympäristövaikutukset

Turvallisuus & Riskienhallinta – Tekoälyn ennusteet 2025

Verkkouutiset – Tekoälyn sähköntarve kasvaa

Energy Theory – ChatGPT:n energiankulutus

Iltalehti – ChatGPT:n energiankulutus per vastaus

Vauva.fi – Datakeskusten sijoittaminen Suomeen

Sijoittaja.fi – Datakeskusten kasvuennuste 2035


Tämän artikkelin teossa on 95% hyödynnetty Microsoft Copilot tekoälyä. Kuvituskuvan luonnissa on hyödynnetty Reve Image Creator tekoälyä.

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share